Vijesti
Naslovna |  Povijest Kontakt  |  Vodstvo  |  Mladež  | Učlani se!| Galerija  
 

 

Šibenik, 08. lipanj 2010.

Konferencija za novinare

Tiskovnu konferenciju za novinare održali su predsjednika GO HDZ-a Tomislav Ninića i saborska zastupnica Neda Klarić u prostorijama HDZ-a u Šibeniku.

"Jučer je zastupnica SDP-a na tiskovnoj konferenciji izrekla cijelu hrpu netočnosti i pozvala građane da se odazovu referendumu. Na taj je način ona i stranka u čije ime nastupa preuzela krivnju za posljedice koje bi mogle nastati takvom retorikom, lažima i insinuacijama.

A moram podsjetiti i istodobno upitati zastupnicu SDP-a kako je koalicijska vlada od 2000-2003. godine zaboravila na svoju socijalnu osjetljivost i socijaldemokratsku orijentaciju, jer su bili mačeha radniku a majka MMF-u. Bili su grobari radničkih do tada stečenih prava. Podsjetiti ću da su smanjili otpremnine za preko 50%, skresali otkazne rokove za 50%, skratili trajanje neplačenog porodiljnog dopusta s tri na dvije godine, a ugovori o radu na određeno vrijeme imali su nedovoljno zaštite za radnike. Smanjili su invalidske mirovine HRVI od 8 do 20%, ukinuli posebni doplatak u visini 50% osobne invalidnine za HRVI, nezakonito su provedeni postupci poništavanja i ukidanja rješenja o statusu HRVI i trajnim pravima, presudama upravnog suda vraćena su prava za 4.280 branitelja, radi neuskladivanja invalidnina i kamata s troškovima života pa je ova vlada morala isplatiti povrat duga od 21 mil. kuna a nikako se ne smije propustiti reći i sustavno šikaniranje branitelja oboljelih od PTSP-a, nepriznavanje prava i sramotne upitnika MMPI-2.
Toliko o socijalnoj osjetljivosti!

Zastupnica dakle otvoreno poziva ljude da se jasno opredijele protiv programa oporavka i izlaska iz krize. Ova vlada je razotkrila slabosti a istina o izmjenama Zakona o radu upravo ide u pravcu da moramo mijenjati naša shvaćanja i navike i pristupiti promjeni sustava vrijednosti. Za gospodarski rast i razvoj odgovorni smo svi, svi građani i za sve sektore mora vrijediti načelo dobrog gospodara. Cilj je dovesti gospodarstvo u održivi rast sa sveobuhvatnim programom mjera kako bi rezultati bili vidljivi kratkoročno, srednjoročno i dugoročno. Zato je potrebno promijeniti ponašanje svih subjekata, i države i javnog sektora i privatnih poduzeća.

Zakon o radu neće se mijenjati dok god se ne razgovara sa sindikatima. Oni mogu prihvati ili predložiti modifikaciju predloženih zakonskih mjera. Za razliku od koalicijske vlasti koja je podcjenjivala sindikate ova Vlada prihvaća sindikate kao socijalne partnere.

Upravo traje sastanak predsjednice Vlade sa sindikatima. Čista je laž o ukidanju božićnice, regresa, dara za djecu i 0,5% za svaku navršenu godinu mirovinskog staža, već se ta sredstva iz javnog sektora po prijedlogu trebaju usmjeriti na povećanje socijalnih naknada i poticaja za zapošljavanje. To znaći, takve kolektivne ugovore treba uskladiti sa vremenom u kojem živimo i da se ne dovedemo u situaciju da razgovaramo imamo li za plaće.

Dakle, nema razgovora o ukidanju prava iz kolektivnih ugovora nego razgovaramo o prilagodavanju prilikama jer prilike sada i one prije 4 ili 5 godina su potpuno drugačije.
Država se ne dira u sadržaj prava nego mijenja zakonski propis, ne mijenja kolektivne ugovore kao što je to radila SDP-ova vlada.
Ovo se odnosi na državu i javni sektor kao poslodavca. I ovom prilikom pozivam privatni sektor da osigura prava radnika koja će u najvećoj mogućoj mjeri polučiti zadovoljstvo radnika.- Dodala je Neda Klarić.

„Kolektivni ugovori i gospodarska situacija su 'spojena posuda'. Većina sada važeći kolektivni ugovori sklopljeni su u razdoblju gospodarskog rasta te je logična revizija, a ne ukidanje, jer se niti jedan kolektivni ugovor ne ukida već se samo na drugačiji način određuju uvjeti produžene primjene kolektivnih ugovora. U slučaju nemogućnosti poslodavac je izložen riziku sudskih tužbi i posljedicnog daljnjeg financijskog opterećenja.
Vlada je upornim dijalogom i u kontinuitetu pokušala postići dogovor sa sindikatima. Vidi se da je Vlada kao uvijek do sada otvorena za dijalog i svako moguće poboljšanje prijedloga izmjene Zakona o radu. Promjene se ne mogu odlagati niti izbjegavati, već se mora svakodnevno pregovarati i dogovarati. Nitko nema pravo u krizi na iskazivanje bahatosti, isključivosti, netolerantnosti, postavljanje ultimatuma i sl. kao šibenski SDP i njihova zastupnica. Umjesto da predlažu način rješavanja krize koriste trenutnu situaciju kako bi se dodvorili biračima. Međutim, svježe nam je sjećanje kad je SDP preuzeo vlast 2000. godine. Svježe nam je sječanje na rezanje prava branitelja, porodiljnih naknada i ostalog kao npr. kad je vlada SDP-a, "vlada socijalne orijentacija", primjenjivala antisocijalne metode diktaturom proletarijata, ukinula stečena prava iz kolektivnog ugovora.
Početkom 2001. godine vlada SDP-a popustila je pod pritiskom MMF-a i otpustila 10.000 zaposlenika iz policije i vojske i tako otkazima smanjila masu plaća. Ne plaćanjem božićnica i prekovremenih sati i drugih obveza iz kolektivnog ugovora izazvala je sindikate na tužbe, te je ceh platila ova vlada sa kamatama i sudskim troškovima preko 3 milijarde kuna. Pa sad neka građani procijene da li su bolji dogovori i pregovori ili sila SDP-a. Koliko su SDP-ovci osjetljivi kad su na vlasti dovoljno govori izjava SDP-ovog ministra Davorka Vidovića od 1. 6. 2002. dana u Večernjem listu: 'Donijeti ćemo zoru i nije nas strah da će sindikati organizirati generalni štrajk, a i sumnjam da oni to mogu organizirati.'“ - istaknuo je Tomislav Ninić.



 

 

© Službene stranice HDZ-a Županije Šibensko-kninske 2004-2010..©